Památky

Nepomuk se může pochlubit řadou historických památek. Patří mezi ně nejen poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, arciděkanství a stará Zelenohorská pošta, postavené podle plánů slavného barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera, gotická bazilika sv. Jakuba, secesní spořitelna, množství drobných kapliček a soch ale i řada dalších dochovaných budov.

 

Kostel sv. Jana Nepomuckého

V jihozápadní části náměstí stojí poutní chrám sv. Jana Nepomuckého. Podle legendy stával na jeho místě světcův rodný dům. V 17. století zde páni ze Šternberka nechali vystavět kostel sv. Jana Křtitele, který byl v roce 1734 nahrazen barokním chrámem slavného stavitele K. I. Dientzenhofera. Dodnes se zde konají poutě k výročí narození a umučení sv. Jana.

Zámek Zelená hora

Nepřehlédnutelnou dominantu zdejší krajiny představuje barokní zámek Zelená Hora, tyčící se na kopci Zelená hora severně nad městem Nepomuk. Do povědomí veřejnosti se zapsal především nálezem Rukopisu zelenohorského, uzavřením Jednoty zelenohorské a Černými barony. Držiteli zámku byly slavné rody - Švamberkové, Šternberkové, za jejichž držení byl původní hrad přestavěn na zámek, dále Martinicové, Colloredo-Mansfeldové a Aueršperkové.

Městské muzeum a galerie

Expozice muzea vás seznámí s odkazem sv. Jana Nepomuckého, tvorbou malíře Augustina Němejce, místního rodáka, s prostředím života měšťanských a lidových vrstev a uvidíte i řadu dalších zajímavých exponátů. Sbírky městského muzea jsou uloženy na staré radnici ze 16. století, přestavěné v 30. letech 19. stol. i v sousední budově piaristických škol z let 1862–1867, která tvoří dominantu náměstí A. Němejce.

Kostel sv. Jakuba

Původní románský kostel, založený mnichy z cisterciáckého kláštera ve 12. století, byl na konci 13. století přestavěn v gotickém slohu do podoby trojlodní baziliky. Zvláštností je barokní věž, postavená nezvykle v ose presbyteria koncem 18. stol. V interiéru se dochovalo mnoho cenných prvků, včetně náhrobku Ladislava ze Šternberka z r. 1566. Mobiliář kostela tvoří ucelená neogotická kolekce z l. 1858-60. Vedle kostela stojí budova arciděkanství s mansardovou střechou, přestavěná po požáru roku 1746 podle plánů K. I. Dienzenhofera.

Zelenohorská pošta

Cestou z náměstí A. Němejce k Zelené Hoře se na samém okraji historického jádra města rozkládá mohutná budova staré Zelenohorské pošty. Budova byla postavena na místě starší usedlosti r. 1672 zelenohorským hejtmanem D. F. Táborským z Hirschfeldu jako rodové sídlo. V letech 1708 - 1843 zde byla dědičná pošta. Po požáru v r. 1746 byl dům přestavěn údajně dle plánů K. I. Diezenhoffera. Poslední větší stavební úpravy proběhly v letech 1887–1888, kdy objekt získal eklektickou fasádu a stal se na sto let sídlem lesního úřadu. V rekonstruovaných poštovních stájích se dnes nachází expozice veteránů.

Dům u české lípy

Na Přesanickém náměstí stojí patrový dům s barokním štítem, bránou a pavlačí. Tato nejstarší světská stavba ve městě byla postavena po pol. 14.stol a sloužila jako rychta a hostinec. V hlubokých sklepích byla i městská šatlava. Současný vzhled domu je z přelomu 18. a 19. stol.

Další památky

Ve městě se dále nachází další zachovalé domy z 17.-19.stol. (U Černého orla, U Zeleného stromu, rodný dům A. Němejce, atd.), téměř desítka kaplí a kapliček i několik cenných převážně barokních soch a božích muk.